TR EN

ARG Kurubuz / 2020-10-04

EPS (Expanded Polistiren) - Sert Köpük petrolden elde edilen termoplastik bir yalıtım malzemesidir.

Bünyesinde bulunan çok sayıdaki (1 m3 EPS de 3 - 6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücrelerinde durgun hava hapsolmuştur. Mükemmel ısı yalıtımını bu gözenekler sağlar. Malzemenin %98'i havadır. Bu nedenle çok hafif bir malzemedir. Genel olarak 10 - 30 kg/m3 yoğunluklarında üretilir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı sağlayan malzemelerden biri olan EPS strafor köpük, ayrıca öteki malzemelerden daha ekonomik olması ile de tercih edilmektedir

 

Strafor Köpükte Yoğunluk (dansite kg/m³) Nedir?

Strafor, kullanım sahasına göre istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukla istenilen yönde değiştirilebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Isı yalıtım amacıyla genellikle 15 - 30 kg/m3 yoğunluklarda, ambalaj malzemesi olarak kullanım amacıyla da 20 - 100 kg/m3 yoğunluklarda üretilmektedir. Nihai ürün olarak Strafor, hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemeler ile kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir. Dış cephelerde söve, payanda, kat silmesi, dış cephe kaplama, mantolama amaçlı kullanılır.

Su Emme Oranı

Malzemelerin su emme oranı üzerinde etkili büyüklük, gözeneklerinin açık veya kapalı oluşudur. Direkt su ile temas halinde kapalı gözenekli malzemelerin su emme oranları çok düşüktür ve Strafor, kapalı gözenekli bir malzemedir. Su emme oranı çok küçük olduğu için direkt su ile temas etse bile, özellikleri değişmez. Strafor'u meydana getiren Styrene, suda çözülmeyen ve erimeyen bir yapıda olduğundan kapalı gözeneklerinin duvarları suyu geçirmez. Strafor'u meydana getiren Styrene, suda çözülmeyen ve erimeyen bir yapıda olduğundan kapalı gözeneklerinin duvarları suyu geçirmez.

Yanma

Strafor normal ve alev yürümeyen olmak üzere iki tip olarak üretilmektedir. Alev yürümeyen B1 sınıfı hammaddeden üretilmektedir. "Strafor'un parlama noktası 360 - 370 C° olup; kendiliğinden yanabilmesi için ortam sıcaklığının 490 C° ulaşması gerekir. STRAFOR yanması sonucu ortaya çıkan gaz miktarı, ahşap gibi her binada kullanılan bir çok malzemeden daha azdır. Sıcağa karşı dayanımı ise; sıcaklığın derecesine ve süresine bağlıdır.Kısa süreli 100 C° ye kadar dayanıklı, uzun sürede 75 - 85 C° ye, minimumda ise -180 C° ye kadar kullanılır. Bu nedenle çok soğuk tesisler için de ideal bir malzemedir.

Straforun Ömrü

Strafor, sonsuz ömürlü bir malzemedir. Buna karşılık, bazı kişiler Strafor'un kullanıldığı yerde zamanla yok olduğunu iddia etmektedir. Olayın esası şöyledir: Strafor doğru yerde, doğru kalınlık ve yoğunlukta, yapı fiziği ve inşaat kurallarına göre uygulandığı takdirde malzemenin yok olması diye bir şey bahis konusu olamaz.

Buna karşılık sıcak bir bölgede basınç altında (Örneğin bir teras çatıda), şap ve karo tabakalarının altında bilgi eksikliğinden veya ucuz fiyat cazibesiyle düşük yoğunlukta (Örneğin 10 kg/m3) Strafor kullanılması halinde, sıcağın ve basıncın etkisiyle Strafor yumuşayıp ezilir ve üzerindeki tabakaların çökmesine neden olabilir. Bu gibi yerlerde yüksek yoğunlukta 20 - 30 kg/m3 Strafor kullanılmalıdır. Nitekim Almanya'da 31 yıllık bir teras çatıdan alınan 20 kg/m3'lük Strafor malzemesi bilirkişi huzurunda test edilmiş ve malzemenin 31 yıl önceki özelliklerinin değişmediği görülmüştür.


whatsapp